​Çmimet e naftës mbi 69 dollarë, në fokus ulja e furnizimit

Cmimet e naftës goditën përsëri nivelet e 69 dollarëve në tregjet ndërkombëtare të martën ndërsa investitorët u përqendruan në mundësinë e furnizimit të reduktuar nga prodhuesit kryesorë, duke parashikuar një hendek të zgjeruar midis ofertës dhe kërkesës.
Çmimi i një fuçie naftë në tregun e Londrës u rrit me 89 centë krahasuar me mbylljen e mëparshme dhe arriti në 69.13 dollarë. Dje, ajo e mbylli tregtinë në minus 1.12 dollarë.
Në tregun amerikan, një fuçi naftë tregtohet sot me 82 centë, me 65.87 dollarë. Dje, ajo e mbylli tregtinë me minus 1.04 dollarë.

Tregjet ranë shkurtimisht dje mes frikës së ndërprerjeve të furnizimit pasi rebelët Huti në Jemen lëshuan dronë dhe raketa në fushat e naftës Saudite të dielën. Riadi zyrtar tha se kishte parandaluar sulmin dhe çmimet kishin rënë.
Çmimet mbështesin gjithashtu pritjet e rimëkëmbjes ekonomike, pasi Senati amerikan miratoi një paketë stimuluese prej 1.9 trilionë dollarësh. Optimizmi ka tejkaluar ndikimin e një dollari më të fortë që zakonisht zvogëlon interesin e investitorëve për mallrat me çmimet e shprehura në monedhën amerikane.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së Janet Yellen tha të hënën se paketa do të sigurojë para të mjaftueshme për të nxitur një rimëkëmbje ekonomike “shumë të fortë”.
OPEC njoftoi në faqen e tij të internetit se çmimi i një fuçi të shportës së referencës së anëtarëve të tij të hënën ishte 68.17 dollarë, që do të thotë se ishte rritur 1.14 dollarë nga dita e mëparshme e tregtimit.

Be the first to comment on "​Çmimet e naftës mbi 69 dollarë, në fokus ulja e furnizimit"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*