Amerika përsëri i tërheq vërejtjen Turqisë: Hiqni dorë nga sistemi S-400

Në një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm turk Mevlut Ogavusoglu, Anthony Blinken diskutoi blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore S-400 nga ana e Turqisë.
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i bëri thirrje Turqisë që të largojë ato sisteme nga vendi, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit.

“Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken, i ka bërë thirrje Turqisë që të heq dorë nga sistemi i raketave ruse S-400”, thuhet në deklaratë.

Sekretari i Shtetit shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen e pengjeve turq në Irakun verior dhe konfirmoi qëndrimin amerikan se “terroristët nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit janë përgjegjës për këtë”, tha deklarata.

Përveç kësaj, ministrat e jashtëm diskutuan rëndësinë e marrëdhënieve dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, interesat e përbashkëta në luftën kundër terrorizmit, rëndësinë e institucioneve demokratike, fuqinë përfshirëse dhe respektimin e të drejtave të njeriut.
Blinken shprehu mbështetje për bisedimet midis Ankarasë dhe Athinës mbi situatën në Mesdheun lindor.

Be the first to comment on "Amerika përsëri i tërheq vërejtjen Turqisë: Hiqni dorë nga sistemi S-400"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*