Katër emigrantë humbin jetën pas fundosjes së një anije në Ishujt Kanarie

Ditën e sotme, të paktën katër persona u gjetën të vdekur, pas mbytjes së një anije që transportonte emigrantë jashtë Ishujve Kanarie të El Hierro. Lajmin e trishtë e bëri të ditur Kryqi i Kuq Spanjoll.
Anija u vu re nga një anije peshkimi rreth 193 km në jug të El Hierro, një nga ishujt më të vegjël Kanarie, sipas mediave lokale. Një operacion shpëtimi ishte duke u zhvilluar këtë pasdite, me tre helikopterë të vendosur për të evakuuar të plagosurit.
Kryqi i Kuq tha se nga 23 personat që ndodheshin në në bord, 16 ishin në gjendje të rëndë dhe tre në gjendje më të mirë, të cilët më pas u dërguan në Tenerife.
Të katër të vdekurit do të transportohen në El Hiero. Numri i emigrantëve të pa dokumentuar që mbërrijnë në Ishujt

Kanarie të Spanjës në Oqeanin Atlantik ishte tetë herë më i lartë vitin e kaluar se në 2019, me ndikimin e COVID-19 në turizëm dhe industri të tjera në Afrikën Veriore dhe Nën-Sahariane duke rritur më shumë shanset për të provuar një udhëtim të rrezikshëm.
Qindra persona humbën jetën ose u raportuan të zhdukur vitin e kaluar, pasi u përpoqën të arrinin ishujt, shpesh në anije të përplasura, të mbipopulluara me motorë jo të besueshëm, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR).

Be the first to comment on "Katër emigrantë humbin jetën pas fundosjes së një anije në Ishujt Kanarie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*