Pas tërmetit të fuqishëm në Greqi mijëra njerëz kalojnë natën jashtë

Nga frika e kthimit në shtëpitë e tyre, mijëra njerëz në Greqinë qendrore po kalonin natën jashtë këtë të mërkurë, pas një tërmeti të fuqishëm, të ndjerë në të gjithë rajonin, duke dëmtuar shtëpitë dhe ndërtesat publike, shkruan AP.

Tërmeti, me magnitudë 6.0 goditi afër qytetit qendror të Larissa. Një burrë u lëndua nga rrënojat e mbetjeve por nuk u raportuan lëndime serioze.

Zyrtarët raportuan dëmtime strukturore, kryesisht në shtëpitë e vjetra dhe ndërtesat që panë muret të shembeshin ose të çaheshin.

Njëri prej tyre ishte një shkollë fillore, e ndërtuar me gurë në vitin 1938, në fshatin e goditur nga tërmeti Damasi ku 63 studentë po ndiqnin mësimet.

Be the first to comment on "Pas tërmetit të fuqishëm në Greqi mijëra njerëz kalojnë natën jashtë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*