Pasojat apokaliptike të tërmetit vdekjeprurës në Kroaci/ Gropa gjigande në të gjithë vendin

Gropa të mëdha janë shfaqur në të gjithë Kroacinë qendrore pas tërmetit vdekjeprurës në dhjetor. Një numër krateresh janë gjetur në një rajon jo shumë të banuar, rreth 40 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit, Zagreb.
Gjeologu Josip Terziç i Shërbimit Gjeologjik Kroat tha:
Këto janë të ashtuquajturat gropa braktisjeje. Ato u shfaqën për shkak të përbërjes specifike gjeologjike të kësaj zone, pasi toka qëndron mbi shkëmbinj gëlqerorë të ngopur shumë me ujëra nëntokësore.
Dy muaj më parë, shtatë vetë u vranë në Kroaci pasi një tërmet me madhësi 6.4 i cili shkaktoi dëme të mëdha në qytetin Petrinja. Prej atëherë, rreth 100 gropa zhytëse janë vërejtur në rajon.
Shumë prej tyre janë shfaqur pranë shtëpive dhe tokave bujqësore, duke bërë që autoritetet lokale të këshillojnë banorët për të patur kujdes.

Ndërsa pamja e vrimave të gropave nuk është e pazakontë pas aktivitetit të fortë sizmik, banorët janë befasuar nga numri që është gjetur dhe shpejtësia me të cilën ato u shfaqën.
Gjeologët kanë thënë se tërmeti përshpejtoi procesin e formimit të gropave që normalisht do të duheshin me vite, nëse jo me dekada. Terziç tha se shkencëtarët po planifikojnë metoda të ndryshme të hulumtimit për të përcaktuar morfologjinë nënujore të gropave

Be the first to comment on "Pasojat apokaliptike të tërmetit vdekjeprurës në Kroaci/ Gropa gjigande në të gjithë vendin"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*