Skandali me vathët e Meghan Markle po bën xhiron e rrjetit!

Pamja e Dukeshës së Sussex, Meghan Markle, në intervistën për “Oprah” po bën xhiron e rrjetit dhe përveç komplimenteve, të shumta kanë qenë edhe kritikat.

Kritika të forta kanë ardhur nga publiku për origjinën e diskutueshme të një palë vathë llambadari të mbajtur nga Dukesha gjatë një turneu mbretëror në Zelandën e Re, Fixhi dhe Tonga në Okinawa.

Sipas një artikulli të Times, këto vathë ishin një dhuratë martese nga Mohammed bin Salman, princi i Arabisë Saudite, i cili sipas inteligjencës amerikane personalisht miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në tetor 2018.

Princi i dhuroi vathët Mbretëreshës Elizabeth gjatë një vizite tre-ditore në Londër në mars 2018, dy muaj para dasmës së Harry-t dhe Meghan më 19 maj.

“Si një dhuratë nga një kryetar i huaj shteti, vathët konsiderohen zyrtarisht pronë e Kurorës,” raportoi Times.

Pra, megjithëse ato ishin të destinuara për Meghan, ato nuk ishin të sajat – ato ishin pronë e koleksionit të gjerë të bizhuterive të Kurorës, dhe për këtë arsye i përkisnin Mbretëreshës, e cila ia huazoi Meghan. (Bizhuteri kur merret regjistrohet dhe ruhet në siguri të rreptë.)

Meghan kurrë nuk u takua me bin Salman dhe nuk ishte e pranishme në darkën e diplomimit të 7 marsit ku u ofruan vathët.

“Familja mbretërore ndjek një sërë udhëzimesh për pranimin dhe mbajtjen e dhuratave”, sipas The Court Jeweler, një faqe në internet që shikon bizhuteri mbretërore nga e gjithë bota.

Këto udhëzime shprehen se “dhuratat zyrtare nuk janë pronë private e anëtarit të Familjes Mbretërore që i merr ato, por në vend të kësaj merren në një cilësi zyrtare gjatë detyrave zyrtare në mbështetje dhe në emër të Mbretëreshës”.

Avokatët e Meghan insistojnë që, gjatë darkës zyrtare në Fixhi, ajo nuk e dinte që princi ishte i përfshirë në vrasjen e Khashoggi.

Një zëdhënës i Sussex tregoi për Times:

“Këto akuza të mëparshme ishin shtrembëruar nga media britanike me qëllim për të minuar Dukeshën pak para intervistës në të cilën ajo dhe Duka do të flasin hapur dhe sinqerisht për përvojën e tyre në vitet e fundit.”

Be the first to comment on "Skandali me vathët e Meghan Markle po bën xhiron e rrjetit!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*