Spitalet në Etiopi ‘vandalizohen dhe plaçkiten’

Gati 70% e objekteve shëndetësore në rajonin verior të Tigray të Etiopisë të goditur nga konfliktet janë shkatërruar dhe pajisjet janë plaçkitur, ka gjetur një raport i bamirësisë mjekësore MSF, shkruan BBC.
Objektet u sulmuan “qëllimisht” për t’i bërë ato “jofunksionale”, thanë Mjekët Sans Frontières.

Situata po kishte një ndikim “shkatërrues” në popullatë, tha organizata në një deklaratë.

Autoritetet etiopiane thonë se shumica e shërbimeve shëndetësore janë rivendosur.
Konflikti shpërtheu në Tigray në 4 nëntor 2020 kur Kryeministri Abiy Ahmed urdhëroi një ofensivë për të dëbuar ish partinë në pushtet të rajonit, Frontin Çlirimtar të Popullit Tigray (TPLF), pasi luftëtarët e saj kishin kapur bazat ushtarake federale në rajon.

Be the first to comment on "Spitalet në Etiopi ‘vandalizohen dhe plaçkiten’"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*